Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

Çantalar hayatın her anında kullandığımız aksesuarlardır. İş yerinde, günlük hayatta, davetlerde, okulda ve daha birçok alanda bir çantaya ihtiyaç duyarız. Özellikle deri çantalar uzun ömürlü olduğu için çok tercih edilen çanta türleri arasında yer alır. Bununla birlikte ise deri çanta temizliği konusu son derece merak edilmektedir

Deri çantaların bakımı ve temizliği doğru yapıldığında herhangi bir problem ile karşılaşmadan uzun süre kullanmanız mümkündür. Bunun yanı sıra deri çanta temizliği sabır ve özen ister. Hassas yapıda olan deri çantalar için her temizleme yöntemi uygun değildir. Bununla birlikte ise her deri için temizleme uygulaması değişebilir. Bu nedenle derinin tipine uygun olarak nazik hareketlerle temizlendiği sürece çantayı uzun seneler kullanmak mümkündür. Vivien Leather olarak bu yazımızda, deri çanta temizliği, bakımı ve deri çantadan leke nasıl çıkar gibi konular hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Deri Çantadan Leke Nasıl Çıkar?


Günlük temponuzda herhangi bir eşyanızın kirlenmesi, lekelenmesi kaçınılmaz bir durumdur. Pek çok ürün makineler sayesinde temizlenebilir. Bunun yanı sıra deri gibi hassas ürünler için daha farklı bir temizleme işlemi ve özen gerekmektedir. Özellikle deri çantaların kullanımının artması deri çantadan leke nasıl çıkar konusunu beraberinde getirmiştir. Deri çantadan leke çıkarmak için bilmeniz gereken detaylar ise aşağıdaki gibidir:

  • Çantanın içini tamamen boşaltmalı ve ters çevirip içerisinde biriken toz ve kirlerin dökülmesini sağlamalısınız.
  • Çantanın yüzeyinde sertleşmiş bölgeler mevcut ise saç kurutma makinesini en az 10 cm mesafede tutarak o bölgedeki derinin yumuşamasını sağlamanız gerekir.
  • Deri çantalar kesinlikle çamaşır makinesinde yıkanamaz. Deri suyu seven bir madde değildir. 
  • Temizlik işlemi için ise ılık suya az miktarda narin ciltler için olan sıvı sabunlarından ekleyiniz. Sabun aynı zamanda derinin dezenfekte olmasına yardımcı olur. 
  • Temiz bir bezi suya batırılmalı ve bez çok ıslatılmamalıdır. Suyu iyice sıkılan bez ile nazik hareketlerle çantayı silebilirsiniz.
  • Leke çıkana kadar bu işlemi tekrar edebilirsiniz.
  • Daha sonra kurutmak için temiz kuru bir bez kullanmanız gerekir. Kesinlikle kurutma makinesinde kurutmamalısınız. Bunun nedeni ise yüksek ısının deriye zarar vermesidir.

Bu işlemler doğru şekilde uygulandığında deri çantaların ömrü uzar ve lekelerinden arınırlar.

Deri Çanta Bakımı için İpuçları


Deri çanta, şık ve kaliteli yapısı ile kadın ve erkek tüm kullanıcıların en fazla tercih ettiği aksesuar türlerinden birisidir. Bunun yanı sıra gerçek deri uzun ömürlüdür. Ayrıca doğru bakım ile bu sonuç elde edilmektedir. Sık kullanılan deri çantalarda yıpranma ve kirlenme gibi durumlar söz konusu olabilir. 

Kullanım hataları ve yanlış bakım uygulamaları bazen çantaların daha hızlı yıpranıp deforme olmasına sebep olmaktadır. Deri çantanızı ilk günkü kalitesinde kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken detayları adım adım uygulamanız gerekir. Doğru temizlik ve bakımla, deri çantaları daha uzun ömürlü ve kullanışlı hale getirmek mümkündür. 

Temizliği yapılan bir deri çantanın daha parlak görünmesi için kullanılabilecek birkaç yöntem mevcuttur. Bunlardan birisi ise badem yağıdır. Bir süngere biraz badem yağı döküp o süngerle çantanın yüzeyini yağlayabilirsiniz. Bu yağ, çantanıza parlaklık verecektir. Bir diğer yöntem ise yine süngere biraz vazelin alıp çantaya sürme işlemidir. Çanta yüzeyinde kalan fazla vazelinin temiz bir bezle alınması gerekir. Bununla birlikte çantanın rengine uygun bir deri cilası da rengini toparlayıp canlı görünmesini sağlar.

Vivien Leather olarak bu yazımızda, deri çanta temizliği hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde ele aldık. Amacımız, %100 yerli üretim ile ömür boyu yanınızdan ayırmayacağınız, miras bırakacağınız ürünler üretmek! Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

×